10.9.2016

Senátorka Cabrnochová: Dva roky v Senátu

Ivana Cabrnochová hovoří na schůzi SenátuDo Senátu jsem byla zvolena v roce 2014 v doplňovacích volbách. Dva roky jsou poměrně krátká doba, přesto jsem se dostala k zajímavým jednáním i výsledkům.

V Senátu jsem pracovala mj. ve Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku nebo Komisi pro rozvoj venkova, Českou republiku jsem zastupovala u mezinárodní organizace států střední a východní Evropy Středoevropská iniciativa.

Spolupředkládala jsem zákony zakazující politické trafiky ve státních podnicích, zákon o regulaci politické reklamy nebo pozměnovací návrhy k zákonu o provozu na komunikacích.

Významně jsem se angažovala proti tzv. zvířecím množírnám, kde „vznikají“ převážně psy pro účely obchodu, nebo proti novodobým mučírnám – farmách kožešinových zvířat. V hrozných podmínkách zde žijí divoká zvířata jen kvůli tomu, aby byla využita jejich kožešina.

Podílela jsem se na semináři o prevenci povodní, kde jsem využila zkušeností ze záplav v Záběhlicích v roce 2013.

Angažovala jsem se také u tématu zaměstnávání osob po propuštění z vězení.

Dále jsem se zabývala mj. hyperbarickou medicínou či právy a povinnostmi při očkování.

Hlasovala jsem pro zařazení Velkého pátku mezi státní svátky.

Podporovala jsem požadavky Rekonstrukce státu na vyšší transparentnost veřejné správy.

Uskutečnila jsem stovky setkání s občany a spolky.

Aktuálně podporuji skupinu strašnických občanů, kteří bojují proti nebezpečnému rozhodnutí ministra dopravy Dana Ťoka povolit provoz vodních skútrů na vodních nádržích. Kvůli uvedenému rozhodnutí zahynula v červenci na Orlíku 18letá dívka.

S radostí podporuji svou kamarádku z dětství a nejlepší českou tenistku na vozíku Laďku Pořízkovou, která bydlí v Záběhlicích a potřebuje cestovat za body do světového žebříčku po Evropě.

 

Práce senátorky, to není jen jednání a hlasování. To je i neformální podpora lidí z volebního obvodu, kteří by se jinak pomoci nedovolali. Během prázdnin jsem například pomohla poštovním zaměstnancům z Malešic. Dozvěděla jsem se o loupežných útocích na pošťačky, které chodily zarostlou a temnou cestou na noční směnu do třídírny v Sazečské ulici. Sešla jsem se v Senátu s vedením pošty a dohodla prořezání keřů, osvětlení a zabezpečení cesty. Během týdne byl problém vyřešen.

V létě jsem zajistila automobil na cestu na tři prestižní turnaje pro Laďku Pořízkovou, obyvatelku Záběhlic, mou kamarádku z dětství a momentálně nejlepší českou tenistku na vozíku v rámci celosvětového hodnocení. S Laďkou jsme v dětství hrály házenou v TJ Astra a kamarádkami jsme zůstaly až dodnes. O Laďce byl natočený časosběrný dokument Můj sen Rio, který najdete na webu České televize.

Mimořádnou radost mi působí návštěvy studentů a žákovských zastupitelstev v Senátu. Přímo v jednacím sálu mluvíme o demokracii, o schvalování zákonů a pravidelně si zkoušíme navrhnout, projednat a odhlasovat vlastní návrh zákona. Pro mě i pro žáky a žákyně je to velmi milá zkušenost.